Osaka Gezilecek Yerler

Honshu adasının batı tarafında bulunan sahilinde, Yodo Nehri’nin Osaka Körfezi’nden Pasifik Okyanusu’na aktığı yerde bulunan ve Japonya’nın devasa şehirleri arasında yer alıp, adını sıkça duyduğumuz Osaka, ülkeyi ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bir destinasyondur. Şehir, bir tarafta Kii Yarımadası tarafından çevrelenmiş ve Awaji adası tarafından batıda İç Deniz ile kesilmiştir. Yodo deltasındaki konumu, binden fazla köprüye yayılmış su yolları ve kanalları ile haklı olarak Osaka, “Doğu’nun Venedik’i” takma adını almıştır. Osaka’nın kökenleri, Japon İmparatorluğu’nun mitolojik ilk günlerine kadar uzanırken, günümüzde şehir, modern mimarinin sayısız etkileyici örnekleriyle birlikte, fütürist bir silüetle övünen Japonya’nın en modern yerleşim yerlerinden biridir. Birinci sınıf statüsünden, çok sayıda ve mükemmel müzelerine ve sanat galerilerinden ultra modern eğlenceye, tiyatro ve müzik mekanlarına kadar pekiştirilmiştir.

Osaka Kalesi

1586 yılında başlayıp, sadece üç yıl içinde tamamlanan Oaska Kalesi (Ōsaka-jō), ünlü Japon savaşçı ve politikacı Toyotomi Hideyoshi tarafından yaptırılmış ve zamanının en büyük Japonya kalesi ünvanını almıştır. Hemen hemen Hideyoshi’nin tüm askeri komutanlarının, inşaatı için en büyük taş olan Higo-ishi taşı, güney girişinin yakınında, yaklaşık altı metre yüksekliğinde, 14 metre uzunluğunda ve Shodo adasından ünlü General Kato Kiyomasa tarafından getirilmeleri sağlanmıştır. Hideyoshi’nin 1615’teki yenilgisinden sonra, kale yıkılmış, sadece Tokugawa Shoguns tarafından prestij nedeniyle yeniden inşa edilmiştir. Yine Shogunate’nin tahtını kaybetmesinden sonra yıkılan kale, 1931 yılında bugünkü haliyle yeniden inşa edilmiştir. Öne çıkanlar, kalenin ve şehrin tarihinin yanı sıra, muhteşem manzaralar sergileyen, beş katlı, 42 metre uzunluğundaki ana kule gibi eserlerdir. Üst katlarından Osaka manzarasının muhteşem görüntülerini izlenebilir.

Shitennō-ji Tapınağı

Osaka’nın en tanınmış tapınağı Shitennō-ji, köklerini MÖ 59 yılına kadar dayandırmakta ve Japonya’nın ilk Budist tapınağı olma özelliği taşımaktadır. Yüzyıllar boyunca sayısız kez yeniden inşa edilmiş olsa da (en son yeniden yapılanma 1960’larda gerçekleşti), bu güzel tapınak resmen yönetilecek en eski dini alan olmaya devam ediyor. Katılacağınız bir gezi turuyla sitenin beş katlı pagodası ile birlikte güzel heykelleri ve tabloları, Konferans Salonu (Kōdō) ile Golden Pavilion (Kondō) ve zarif bir şekilde korunmuş üç koridoru da içeren güzel bir şekilde dekore edilmiş birçok binayı görebilirsiniz. Komplekste yer alan diğer binalar arasında hoş bir bahçe ile birlikte öğretim alanı, eczane ve hastane bulunmaktadır.

Osaka Akvaryumu Kaiyukan

Devasa Lego bloklarından yapılmış bir yer olan Osaka Aquarium Kaiyukan’ı keşfetmek çok ilginiç bir Osaka deneyimi olacaktır. Dünyanın en büyük cazibe merkezlerinden biri olan bu akan akvaryumda konukları, Pasifik Okyanusu ve Antarktika’nın yanı sıra Great Barrier Reef ve Monterey Körfezi gibi bir dizi deniz habitatının büyüleyici turları beklemektedir. Tatlı su türlerinin yanı sıra yerli sürüngenler ve memeliler de dahil olmak üzere çeşitli Japon deniz canlıları da sunulmaktadır. Tüm bunların yanı sıra, en büyüğü dokuz metre derinliğe sahip ve manta ışınları ve köpekbalıkları dahil olmak üzere büyük deniz yaşamını kolayca barındırabilen 27 tanka sahiptir.

Tempozan Dönme Dolabı

Tempozan Liman Köyü ve bulunduğu liman tarafından Osaka’nın müthiş manzaralarını görebileceğiniz dönme dolap, şehrin en nadide köşesinde siz ziyaretçileri eğlenceli vakitler geçirmeye davet eder nitelikler taşımaktadır. Dönme dolap, ülkemiz için yapılan reklamasyon çalışmalarında gördüğümüz teknolojik veya tarihsel yapılar gibi, Japonya’nın neredeyse tüm tanıtımlarıda görülebilmektedir. 112 metreden uzun yüksekliğe ve 100 metrelik bir çapa sahip olan bu dev dönme dolap, 1997’den bu yana faaliyet göstermekte olup, özellikle farklı renklerde aydınlatıldığında geceleri özellikle keyifli bir 17 dakikalık yolculuk sunmaktadır. Bu renkler hava durumuna göre değişmektedir; güneşli havalarda turuncu, bulutluysa için yeşil ve yağmurlu bir hava mevcutsa mavi renk görülmektedir.

İkiz Kuleler: Tsūtenkaku ve Kobe Liman Kulesi

Osaka, şehir ile bir bütün haline gelmiş 2 adet uzun kuleye ev sahipliği yapıyor. En eski olan Tsūtenkaku, şehir merkezinde yer alır ve 1912 yılında inşa edilen ve II. Dünya Savaşı’nda yıkılan Eyfel Kulesi’nin bir kopyasının bulunduğu yerdedir. 1956’da tamamlanan mevcut yapı, özellikle de beşinci kattaki gözlem seviyesinden, ayrıca Mutluluk Tanrısı’nın bir türbesini bulacağınız Osaka’nın en iyi manzaralarını sunmaktadır. Şehrin eteklerinde, biraz daha uzakta, 108 metre uzunluğunda, kırmızı çelik Kobe Liman Kulesi duruyor. 1963 yılında açılan bu kule, şehrin ve Kobe Limanı bölgesinin muhteşem manzaralarını sunan bir gözlem güvertesine sahiptir. Her iki kuleyi de, gece yanan ışıklandırmaları ile görmeyi ve daha etkileyici manzaralar eşliğinde seyretmenizi öneririz.

Ulusal Sanat Müzesi

Tosabori ve Dōjima nehirleri arasındaki küçük bir ada olan Nakanoshima’daki görülmeye değer bir yeraltı sanat müzesi olan Ulusal Sanat Müzesi (Kokuritsu Kokusai Bijutsukan), şehir merkezinden sadece 10 dk’lık bir uzaklıkta yer almaktadır. 1977’de açılan bu önemli galeri, Picasso ve Cézanne ve Japon sanatçılar Kuniyoshi ve Foujita’nın örnekleriyle birlikte savaş sonrası dönemin önde gelen uluslararası sanatçılarının büyük bir koleksiyonunu içeriyor. Sanat sizin işiniz değilse bile, müzenin dışındaki muhteşem çelik yapı için bile ziyaret etmeye değer. Ayrıca görülmeye değer, antik Çin kaligrafisinin bir koleksiyonuna ve Japonya’nın en saygın sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapan Osaka Belediye Güzel Sanatlar Müzesi, mutlaka gezilecek yerler listenize girmesi gereken bir eserdir.

Tennōji Parkı ve Hayvanat Bahçesi

Şehir merkezinin kalabalık ortamı ve gürültülü alanlarından uzak bir yerde, yemyeşil görüntüsüyle dikkat çekici bir cazibe merkezi olan Tennōji Parkı ve Hayvanat Bahçesi, çocuklu aileler başta olmak üzere, herkes tarafından ziyaret edilmesi gereken bir noktadır. Birçok kokulu çiçek tarhıyla ve ilkbaharda kiraz çiçekleri ile dikkat çeken park, eğlenceli heykelleri, göletleri ve köprüleriyle de keşfe çıkmaktan mutluluk duyacağınız bir yerdir. Ayrıca, 1915’te açılan ve Afrika savanında dolaşıyormuş gibi hissedeceğiniz aslan, zürafa ve filler de dahil olmak üzere çeşitli türlere ev sahipliği yapan Tennōji Hayvanat Bahçesi de dahil olmak üzere Osaka’nın en önemli turistik mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca görülmeye değer su aygırı havuzu ve sürüngen evi bile bulunmaktadır.

Osaka Bilim Müzesi

Büyük bir geminin kullanılmayan güvertesinden oluşturulmuş bir müze olan Osaka Bilim Müzesi (Ōsaka Shiritsu Kagakukan) çocuklarla seyahat edenlere keyifli bir gezinti yeridir. Ulusal Sanat Müzesi’nin üzerinde 1989 yılında açılan müze, astronomiden enerji kaynaklarına kadar her şeyi kapsayan bir dizi fen konularına dayanan çok sayıda uygulamalı ve interaktif sergiler içeriyor (aynı zamanda ülkenin ilk planetaryumunu da burada). Ayrıca görülmesi gereken yer, Osaka Uluslararası Barış Merkezi (Ōsaka-kokusai-heiwa-sentaa), adından da anlaşılacağı gibi, barış meselelerine adanmış bir müzedir. Öne çıkanlar, savaşın tahrip ettiği yerler ilgili restorasyon çalışmalarının yanı sıra ünlü Kıyamet Günü’nün bir kopyasını da barındırmaktadır.

Umeda Sky Binası

Osaka, sadece modern mimarilerin ve yapıların bulunduğu bir yer olmasıyla değil, aynı zamanda müze ve sanat galerileri ile de oldukça ünlüdür. Belki de en iyi bilineni, Umeda Sukai Biru olarak adlandırılan, büyük bir platform benzeri yapı tarafından üstte iki ofis kulesinden oluşan çarpıcı bir yapıdır. Bu bina, büyük ölçüde köprü ağına ve iki kuleyi birbirine bağlayan bir yürüyen merdivene bağlı olarak ziyaretçileri çeken manzaralı bir çatı katına sahiptir. Bu, 170 metrelik yükseklikteki manzara gözlem yerine herkes hayran kalmaktadır. Bahçeli çatı katındaki gözlemevi manzaraları kesinlikle görülmeye değer. Ardından, keyifli bahçeleri, çeşmeleri, göletleri ve eğlenceli bir yeraltı pazarı ile merkezdeki bahçeyi dolaşmanızı öneririz.

Universal Studios – Japonya

Her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçiyi ağırlayan ve şehrin en işlek caddelerinden birinde yer alan Universal Studios, Osaka ve Japonya’nın en değerli destinasyonlarından biridir. Dünya çapında sadece dört Universal tema parkı bulunmaktadır ve bunlardan biri olan ve Osaka’da yer alanı muhteşem bir konuma, bir kaç tanınmış markanın yanı sıra, bir kaç görülmeye değer lokasyona ev sahipliği yapıyor. Yakın zamanda yapılan eklemeler arasında Hollywood Rüyası: The Ride, aslında zaman zaman geriye doğru giden eğlenceli bir lunapark; Örümcek Adam ve küçük çocuklar ile seyahat edenler için mükemmel bir aile dostu alan olan Universal Wonderland gibi yapılar yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here